Uruchomienie środków PPK po 60. roku życia to koniec oszczędzania
Jeżeli uczestnik pracowniczego planu kapitałowego podejmie środki ze swojego konta po ukończeniu 60 lat, na jego rachunek nie wpłyną już kolejne wpłaty naliczone od pensji ani finansowane z budżetu państwa.
∑ Pracodawca zatrudnia uczestnika PPK, który w grudniu 2022 r. kończy 60 lat. Czy jeśli po osiągnięciu tego wieku ta osoba rozpocznie wypłatę środków ze swojego rachunku PPK, pracodawca dowie się o tym? – pyta czytelniczka.
Tak. Instytucja finansowa przekaże taką informację pracodawcy.
Głównym celem oszczędzania w PPK jest gromadzenie oszczędności na okres po zakończeniu aktywności zawodowej. Uczestnicy PPK, którzy zaczekają ze skorzystaniem ze swoich środków zgromadzonych w tym programie co najmniej do osiągnięcia 60. roku życia, otrzymają je bez pomniejszeń, w tym – jeśli spełnią warunki określone w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – bez obowiązku zapłaty podatku dochodowego.
Bez nowych wpłat
Rozpoczęcie wypłaty środków po 60. roku życia pozbawia jednak uczestnika PPK, który nadal pracuje, prawa do nowych wpłat do PPK oraz kolejnych dopłat rocznych. Po rozpoczęciu wypłat środków z rachunku PPK przez takiego uczestnika, pracodawca nie będzie już obliczać, pobierać i dokonywać wpłat na jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta