Zasady stosowane przy sporządzaniu sprawozdania finansowego
Zbliżający się koniec roku, to dla wielu jednostek czas sporządzania sprawozdań finansowych za mijający okres. Dlatego warto przypomnieć zasady, które osoby przygotowujące sprawozdania muszą pamiętać i stosować. Nie są one ustalone zwyczajowo, lecz wynikają z przepisów prawa.
Na początku należy wspomnieć, że sprawozdanie finansowe to dokument przedstawiający sytuację finansową i wyniki finansowe danej jednostki gospodarczej jako całości, dotyczący roku obrachunkowego i sporządzany na dzień bilansowy. Składa się ono z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej, a w zależności od rodzaju i wielkości jednostki może być rozszerzone m.in. o zestawienie zmian w kapitale własnym czy rachunek przepływów pieniężnych, co szczegółowo zostało opisane w art. 45 ustawy o rachunkowości (dalej uor). Jest ono bogatym źródłem informacji dla interesariuszy zarówno z zewnątrz (np. banki, dostawcy, konkurencja), jak i dla tych wewnątrz jednostki (np. pracownicy, kierownictwo), gdyż poza danymi liczbowymi zawiera też opisy zawierające informacje uzupełniające, zgodnie z uszczegółowieniem wymaganym przez ustawę o rachunkowości dla różnych jednostek.
Zasady sporządzania sprawozdania finansowego
Sprawozdanie finansowe sporządzane jest na podstawie ksiąg rachunkowych, które powinny być prowadzone zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości. Wspomniane zasady mają więc naturalnie zastosowanie także przy sporządzaniu sprawozdań finansowych, których wysoka jakość jest kluczowa dla interesariuszy. Poniżej omówione zostaną więc nadrzędne zasady, które powinny być stosowane, by w efekcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta