Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy i jak obliczać różnice kursowe

07 grudnia 2022 | Rachunkowość | Hubert Gąsiński

Obecnie, w dobie innowacyjnych technologii, granice między krajami coraz bardziej się zacierają, a firmy starają się wejść na nowe rynki. W związku z tym problematykę eksportu i importu trudno obecnie uznać za konkretną. Operacje w walutach obcych odbywają się niemal codziennie. Chociaż wraz z rosnącym zainteresowaniem takimi operacjami wzrasta również liczba pytań.

Zacznijmy od informacji, czym jest waluta obca. Krótko, waluta obca to są środki pieniężne w gotówce będące w obiegu i prawnym środkiem płatniczym na terytorium danego państwa obcego.

Metody rozliczania

Ustawowy obowiązek wyceny na dzień bilansowy składników aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych dotyczy wszystkich podmiotów prowadzących księgi rachunkowe.

Aspekty sprawozdawczości finansowej reguluje ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości. Stanowi ona również, że podmioty polskie maja obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdań finansowych w walucie polskiej.

Zatem zgodnie ze standardami rachunkowości różnice kursowe powstają albo w dniu naliczenia (transakcji), albo w dniu sporządzenia sprawozdania księgowego (gdzie okresem sprawozdawczym jest miesiąc).

Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe mają możliwość wyboru jednej stosowanej metody:

∑ metoda podatkowa – w rachunku podatkowym uwzględniane są tylko różnice kursowe zrealizowane,

∑ metoda bilansowa – wszystkie różnice kursowe (zrealizowane i niezrealizowane) uwzględnia się w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12439

Wydanie: 12439

Spis treści
Zamów abonament