Prowadzenie ewidencji do celów IP BOX
Zainteresowanie ulgą IP BOX nie maleje. Mowa tutaj o preferencyjnym opodatkowaniu dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, które dotyczy objęcia wybranych dochodów 5 proc. stawką podatku.
Ulga ta została wprowadzona w życie w 2019 roku, co oznacza, że po raz pierwszy podatnicy mogli ją zastosować w zeznaniu podatkowym składanym do końca kwietnia 2020 roku.
Kiedy można skorzystać
Aby móc skorzystać z preferencyjnego opodatkowania przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jest zobowiązany spełnić kilka warunków. Jak stanowi art. 30ca ustawy o PIT – przede wszystkim uzyskać dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej wytworzonego, rozwiniętego lub ulepszonego przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (tzw. „B+R”). Warto podkreślić, że preferencja ta ma szczególne znaczenie dla podatników działających w branży IT i doskonałym przykładem spełnienia powyższych warunków, będzie wytworzenie przez programistę autorskiego programu komputerowego w ramach działalności B+R. Ustawodawca enumeratywnie wymienił kategorie dochodów uprawniających do skorzystania z ulgi IP BOX, wskazując na dochody z tytułu:
∑ opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego IP;
∑ sprzedaży kwalifikowanego IP;
∑ kwalifikowanego IP uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
∑ odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego IP, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta