Wystawiając e-fakturę do paragonu wystarczy zachowanie jego kopii w pamięci fiskalnej
Podatnicy wystawiający na żądanie konsumentów faktury elektroniczne dokumentujące sprzedaż zaewidencjonowaną za pomocą kasy, nie muszą przechowywać paragonów dokumentujących te transakcje w postaci papierowej, jeśli wystawioną fakturę można powiązać z zapisaną w pamięci fiskalnej kasy kopią paragonu.
Takie stanowisko wyraził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 29 sierpnia 2022 r. (0111-KDIB3-2.4012.373.2022. 1.MN).
Zgodnie z przepisami VAT, sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zasadniczo podlega obowiązkowej ewidencji na kasach fiskalnych, chyba że sprzedawca może skorzystać z odpowiedniego zwolnienia przewidzianego w stosownym rozporządzeniu Ministra Finansów.
W przypadku sprzedaży internetowej na rzecz konsumentów, gdy sprzedawca nie korzysta ze zwolnienia z obowiązku używania kas fiskalnych, taka sprzedaż również podlega fiskalizacji. W praktyce często zdarza się, że poza ewidencjonowaniem sprzedaży na kasie i wystawieniem paragonu fiskalnego, sprzedawcy na żądanie konsumentów dokumentują sprzedaż także fakturą VAT w formie elektronicznej. W takich sytuacjach tylko faktura VAT jest wysyłana do konsumenta. W wydawanych interpretacjach podatkowych dyrektor KIS potwierdzał, że w takiej sytuacji nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta