Gram uranu jak trzy tony węgla
Polska będzie sprowadzać rudy uranu do pierwszej elektrowni jądrowej najprawdopodobniej z Kanady – za dostawę paliwa jądrowego odpowiada bowiem dostawca technologii reaktora, współnależący do kanadyjskiego Cameco.
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe czeka na wydanie przez generalnego dyrektora ochrony środowiska ostatecznej decyzji środowiskowej. Jeśli będzie pozytywna, lokalizacja Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo zostanie potwierdzona, a inwestycja będzie mogła ruszyć. Od kilku lat z badań wynika, że „za” inwestycją w tym miejscu jest ok. 70 proc. mieszkańców: gmina uzyska ogromny podatek od przedsiębiorstwa i stworzy nawet 12 tys. miejsc pracy. Budowa, a potem sama elektrownia, ma zagwarantować tanią energię i uniezależnienie się od rosyjskich surowców – głównie węgla.
Tanie kilowatogodziny
– Energia jądrowa nie tylko jest niezawodna, jeśli chodzi o ciągłe dostarczanie energii, ale też tania i dość przyjazna środowisku – podkreśla dr Bart Kołodziejczyk, naukowiec zajmujący się innowacyjnymi nowymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta