Odpowiedzialność dostawcy z tytułu rękojmi w umowie dostawy
Dostawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady fizyczne dostarczonych rzeczy także, gdy ich wytworzenie nastąpiło w sposób określony przez odbiorcę lub według dostarczonej przez niego dokumentacji technologicznej.
Umowa dostawy to umowa nazwana, uregulowana w Kodeksie cywilnym („KC”). W obrocie gospodarczym, podmioty bardzo często zawierają taką umowę na wytworzenie i dostarczenie określonych rzeczy (np. umowa dostawy sprzętu komputerowego, umowa dostawy wyrobów medycznych, umowa dostawy maszyn rolniczych). Dostawca będący najczęściej przedsiębiorcą i podmiotem profesjonalnym, którego obowiązuje podwyższony wzorzec należytej staranności będzie odpowiadał za wadliwie wytworzone przez niego rzeczy i dostarczone do odbiorcy. Na gruncie KC, dostawca ponosi odpowiedzialność za wady fizyczne i za wady prawne wytwarzanych i dostarczanych rzeczy. Istotne jest to, że KC rozszerza odpowiedzialność dostawcy z tytułu rękojmi za wady fizyczne wytworzonych i dostarczonych rzeczy.
Poniższe zasady odpowiedzialności dostawcy z tytułu rękojmi zostały opisane na podstawie przepisów KC.
Cel i przedmiot umowy
W umowie dostawy, dostawca zobowiązuje się do wytworzenia rzeczy oznaczonych co do gatunku oraz ich dostarczania częściami albo periodycznie, zaś odbiorca zobowiązuje się do odebrania rzeczy wytworzonych przez dostawcę oraz do zapłacenia ceny (art. 605 KC).
Zatem, umowa dostawy dotyczy rzeczy, które zostaną wytworzone przez dostawcę w przyszłości. Przedmiotem dostawy mogą być rzeczy oznaczone co do gatunku, np. krzesła, sok pomarańczowy, listwy przypodłogowe. To od stron umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta