Rozwiązania intermodalne – dobra alternatywa
Kontenery umożliwiają przewozy różnych typów ładunków, od wysoko przetworzonych po masowe. Spedytorzy i przewoźnicy oferują także przewozy częściowe i drobnicowe.
Uniwersalność kontenerów tłumaczy szybki wzrost ich popularności oraz rosnące przewozy. Urząd Transportu Kolejowego podaje, że w ub.r. praca przewozowa po trzech kwartałach sięgnęła 6,5 mld tkm, oznacza to wzrost o 7 proc. W tym samym okresie masa sięgnęła 13,8 mln ton i była taka sama, jak rok wcześniej.
W 2021 r. w transporcie intermodalnym koleje przewiozły 26,5 mln ton ładunków, podczas gdy w 2020 r. było to 23,8 mln ton. Oznacza to wzrost o 11,6 proc. – podlicza UTK.
– Dla nadawców i odbiorców ładunków czynnikiem wpływającym na wybór danego środka transportu są trzy podstawowe zmienne: czas, koszt i dostęp do infrastruktury załadunkowej/wyładunkowej. Te trzy czynniki są kluczowe z punktu widzenia optymalizacji łańcucha dostaw. Rozwój transportu intermodalnego przyczynia się także do osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu – wskazuje prezes UTK Ignacy Góra.
Porty kluczowe dla intermodalu
W 2021 r. udział...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta