Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla jakich firm przyspieszone postępowanie układowe?

12 maja 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Joanna Gąsowski

Jednym ze sposobów restrukturyzacji, z jakiego może skorzystać zadłużony przedsiębiorca, aby zapobiec upadłości, jest przyspieszone postępowanie układowe. Podobnie jak postępowanie o zatwierdzenie układu, może być prowadzone wobec dłużnika tylko wtedy, kiedy suma wierzytelności spornych nie przekracza 15 proc. sumy wierzytelności uprawnionych do głosowania. Postępowanie to jest od samego początku prowadzone z udziałem sądu restrukturyzacyjnego.

Praktyczne zastosowanie przyspieszonego postępowania układowego, możemy rozważać na przykładzie przedsiębiorcy – spółki Modni Millenialsi, która prowadzi sieć sklepów odzieżowych w kilku lokalizacjach. Ma ona trzech wspólników, którzy są również wierzycielami spółki z tytułu pożyczek. Oprócz kredytu obrotowego zabezpieczonego wekslem i pełnomocnictwem spółka zaciągnęła kredyt inwestycyjny, którego spłata została zabezpieczona zastawem rejestrowym na mieniu ruchomym przedsiębiorstwa. Spłaty rat z tytułu kredytu inwestycyjnego zapadają w najbliższych kilku dniach, ale spółka nie będzie miała środków na ich pokrycie. Spółka zalega z zapłatą czynszu w kilku lokalizacjach i wkrótce może spodziewać się, że wynajmujący skorzystają z gwarancji bankowych i wezwą ją do przedłożenia nowego zabezpieczenia. Pracownicy spółki otrzymują wynagrodzenie, ale spółka zalega z zapłatą za nich składek na ubezpieczenie społeczne. Dodatkowo spółka zalega z zapłatą kilkunastu kontrahentom, którzy zagrozili, że jeżeli ich wierzytelności nie zostaną zapłacone, wstrzymają dostawy nowej kolekcji "Szalone Zetki”. Spółka nie uznaje zadłużenia wobec niektórych kontrahentów, ale kwota wierzytelności spornych nie przekracza 14,5 proc. sumy wierzytelności uprawnionych do głosowania nad układem. Spółka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12568

Wydanie: 12568

Spis treści
Zamów abonament