Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kolejowy kompromis dla transportu morskiego i lotniczego

12 maja 2023 | Rynek kolejowy | Robert Przybylski

Dzięki władzom chińskim kolej przeżywa renesans na globalnych trasach. Nowy Jedwabny Szlak rozruszał połączenie kolejowe Chin z Europą.

W globalnych połączeniach transport kolejowy może być uzupełnieniem transportu morskiego i lotniczego. Tak dzieje się na trasie Chiny–Unia Europejska. Największa część kontenerów z Chin, prawie 96 proc., przewożona jest drogą morską. Dostawa transportem morskim trwa zazwyczaj znacznie dłużej niż w pozostałych przypadkach, niemniej jest to najtańsze rozwiązanie transportowe.

Kolej wpisana w łańcuchy dostaw

Chociaż przewozy kolejowe stanową niewielki procent obsługi całkowitej wymiany handlowej na danym kierunku, niemniej stanowią one dogodną alternatywę dla bardzo drogiego i szybkiego transportu lotniczego czy też dużo tańszego, lecz wolniejszego transportu morskiego.

Fundacja ProKolej porównuje, że za kontener wysłany morzem z Chin do Europy trzeba zapłacić ok. 2–3 tys. dol., a koleją 4–5 tys. dol. Transport lotniczy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12568

Wydanie: 12568

Spis treści
Zamów abonament