Monitoring wizyjny. Jak legalnie z niego korzystać i udostępniać nagranie?
Osoba znajdująca się na zarejestrowanym materiale ma prawo otrzymać kopię, bez konieczności wykazywania interesu prawnego czy faktycznego. Niedopuszczalne jest udostępnienie zapisu z monitoringu w celach marketingowych.
O tym jak poprawnie zorganizować wdrożenie monitoringu wizyjnego pisaliśmy w artykule z 14 kwietnia1. Dziś chcemy zwrócić uwagę na to, jak zgodnie z prawem korzystać z utrwalonych nagrań.
∑ Kamery powinny być używane w sposób inteligentny i powinny być ukierunkowane wyłącznie na utrwalanie obszarów, w których istnieje konieczność zapewnienia bezpieczeństwa.
∑ Do niezbędnego minimum powinno być ograniczone gromadzenie nieistotnych materiałów filmowych, co pozwoli na bardziej wydajne wykorzystanie nagrań pochodzących z monitoringu.
∑ Czy wiemy jednak komu i w jakich sytuacjach możemy udostępnić nagrania? Czy każdy z nas ma prawo do tego, aby zapis monitoringu uzyskać?
Zasady udostępniania danych z nagraniami
Udostępnienie danych z monitoringu nie może być stosowane w każdym przypadku, kiedy do administratora wpłynie wniosek zarówno o przekazanie, jak i uzyskanie wglądu do nagrań. Inne są bowiem podstawy udostępnienia danych z nagrania osobie, która znajduje się na nim, a inne gdy wnioskuje o to osoba trzecia. W każdym przypadku działanie administratora musi cechować ostrożność, a nagrania z monitoringu powinny być odpowiednio chronione. Istotne jest to, aby nagrania przekazywane były wyłącznie osobom do tego upoważnionym w określonych sytuacjach. W przeciwnym razie dojdzie do eskalacji ryzyka udostępnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta