Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Naruszenie dóbr osobistych spółki w internecie – jak bronić się przed atakiem?

10 maja 2024 | Biznes | Bartosz Rodak

Internet jest potężnym narzędziem, a zasięg jego oddziaływania jest niewyobrażalny. Jeden wpis w mediach społecznościowych może objąć swoim zasięgiem cały świat i doprowadzić do poważnych wahań na giełdzie.

Komentarze, wystawiane w aplikacjach pozwalających na ocenę miejsc i osób, mogą decydować o losie danego biznesu i karierach związanych z nim osób. Dotyczy to przede wszystkim osób fizycznych, jednak nie oznacza to, że spółki są odporne na tego typu ataki. Ochrona spółek – czy szerzej osób prawnych – nabiera coraz większego znaczenia, chociaż ciągle pokutuje przekonanie, że to głównie osoby fizyczne mogą być ofiarami pomówień, zniesławień czy innego hejtu, a spółki, jako że nie mają uczuć i emocji, nie podlegają takiej ochronie. Niestety, w praktyce, możliwość dochodzenia roszczeń związanych z bezprawnym naruszeniem praw w internecie jest ograniczona.

Ochrona w prawie cywilnym

Podstawową formą ochrony dostępną dla spółek jest możliwość dochodzenia roszczeń wynikająca z regulacji kodeksu cywilnego, dotycząca tzw. dóbr osobistych. Zgodnie z art. 43 kodeksu cywilnego, przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych stosuje się odpowiednio do osób prawnych. Nie ulega wątpliwości, że takie dobra jak wolność, cześć, tajemnica korespondencji, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska przysługiwać mogą spółkom. Co więcej, katalog dóbr osobistych ma charakter otwarty, ochrona obejmować może więc również prawo do nietykalności siedziby czy też ochrony renomy i marki....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12869

Wydanie: 12869

Spis treści
Zamów abonament