Transgraniczne przekształcenia spółek: nowe możliwości dla biznesu
Dostępne od września 2023 r. transgraniczne przekształcenie spółek pozwala polskiej spółce na zmianę formy prawnej z jednoczesnym przeniesieniem siedziby do innego kraju Unii Europejskiej. Może ono umocnić pozycję przedsiębiorcy na arenie międzynarodowej.
Przekształcenie transgraniczne umożliwia przekształcenie polskiej spółki kapitałowej (spółki z o.o., spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej) lub spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę zagraniczną podlegającą prawu innego państwa członkowskiego UE, z jednoczesnym z przeniesieniem co najmniej siedziby statutowej do tego państwa, przy zachowaniu swojej ciągłości bytu prawnego i osobowości prawnej (na zasadzie kontynuacji). Pozwala to polskiej spółce zmianę formy prawnej z jednoczesnym przeniesieniem siedziby do kraju członkowskiego, który w ocenie spółki umożliwia lepsze perspektywy rozwojowe (np. dostęp do rynku, inwestorów, bardziej korzystne przepisy dla rozwoju danej branży). Zrozumienie skomplikowanych procesów i wymogów prawnych jest kluczowe dla zapewnienia zgodności i optymalizacji działalności na wielu rynkach. W tym kontekście, przekształcenia transgraniczne stają się nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na zwiększenie konkurencyjności, innowacyjności oraz efektywności operacyjnej.
Skutki transgranicznej reorganizacji spółek
Przekształcenie transgraniczne może skutkować szeregiem korzyści, takich jak wzrost efektywności operacyjnej dzięki lepszemu wykorzystaniu skali działalności, dostosowaniu do lokalnych warunków rynkowych czy integracji z globalnymi łańcuchami dostaw. Jednocześnie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta