Kierunek zielone miasta. Inwestorzy szansą dla metropolii
Zrównoważone miasta są nieodłącznym elementem transformacji ukierunkowanej na osiągnięcie neutralności klimatycznej.
Miasta opracowują zielone strategie, budując nowe kompetencje w tym zakresie. Największe aglomeracje przecierają szlaki. Coraz częściej podejmowana jest współpraca z biznesem, którzy proponuje samorządowcom ciekawe rozwiązania. Każda ze stron ma ten sam cel – chce być bardziej zielona.
Miasta stanowią mniej niż 2 proc. powierzchni Ziemi, jednak – jak podaje ONZ – zużywają aż 78 proc. światowej energii i odpowiadają za ponad 60 proc. emisji gazów cieplarnianych. Dlatego poprawa sytuacji w dużych aglomeracjach jest niezwykle istotna z punktu widzenia środowiska, dostępności zasobów i jakości życia przyszłych pokoleń. Pewne jest, że rola miast i samorządów w walce ze zmianami klimatycznymi będzie coraz istotniejsza. Kluczowy będzie też dostęp do finansowania i wsparcie ze strony ekspertów oraz doradców. Ważnym elementem procesu jest również współpraca z biznesem realizującym inwestycje i wspierającym wysiłki miast w kierunku ograniczania emisji.
Duzi wytyczają szlaki
Największe aglomeracje poważnie podchodzą do wyzwań środowiskowych.
– Warszawa jest prekursorem zmian, jeśli chodzi o odpowiedzialność środowiskową. Dzieje się tak m.in. dlatego, że mamy świadomych mieszkańców, którzy oczekują od nas zielonych inwestycji. Ich głosy w ramach budżetów obywatelskich pokazują, co jest dla nich ważne – projekty zielone,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta