Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wydłużyć aktywność zawodową Polaków i nie przegrać wyborów?

10 maja 2024 | Ekonomia i rynek | Maciej Albinowski
autor zdjęcia: materiały prasowe
źródło: Rzeczpospolita

Starzejąca się Polska wymaga nowej umowy społecznej. Kontynuujmy pracę po sześćdziesiątce, ale na miarę naszych możliwości. W takim wymiarze etatu, jaki wybierze pracownik.

Struktura demograficzna Polski będzie się systematycznie pogarszać do 2060 roku. Do tego czasu podwoi się liczba osób w wieku 65 lat i starszych przypadających na jedną osobę w wieku produkcyjnym. Komisja Europejska prognozuje, że największa zmiana dokona się w latach 40. To może być czarna dekada, która zakończy „złoty wiek” polskiej gospodarki.

Problemem będą zarówno pogłębiające się niedobory pracowników, jak i rosnące koszty utrzymania emerytów. Prognozy finansowe ZUS wyglądają dobrze tylko przy założeniu, że wartość emerytur względem płac będzie dramatycznie spadała. Ponadto, starsza ludność będzie wymagała zwiększonych nakładów na służbę zdrowia. Naturalną reakcją racjonalnego społeczeństwa powinno być wydłużenie okresu aktywności zawodowej, a także przemyślana polityka migracyjna, która stanowi osobny temat.

Wiek emerytalny to w Polsce pole minowe

Głównym czynnikiem wpływającym na przeciętny moment zakończenia kariery jest ustawowy wiek emerytalny. Dlatego w części krajów UE został on podniesiony do 67 lat dla obu płci. Niestety, populistyczna polityka PiS odwróciła taką zmianę w Polsce i zamieniła temat w polityczne pole minowe. Podwyżka wieku emerytalnego została przedstawiona jako „niesprawiedliwa”, chociaż tak naprawdę była stopniowym dostosowaniem systemu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12869

Wydanie: 12869

Spis treści
Zamów abonament