Regulacje wspierają ochronę klimatu
Polska na zieloną zmianę ma wielkie środki z Krajowego Planu Odbudowy. Firmy powinny się nauczyć korzystania z dostępnych instrumentów.
Unia Europejska dąży do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Plan realizacji tego ambitnego wyzwania został zawarty w Europejskim Zielonym Ładzie (EZŁ). Kluczowa dla jego powodzenia jest transformacja energetyczna gospodarek, szczególnie szeroko pojętego sektora elektroenergetycznego – jak wskazywała bowiem Komisja Europejska w założeniach EZŁ – ponad 75 proc. emisji gazów cieplarnianych w Unii pochodzi z produkcji i wykorzystania energii. Dekarbonizacja sektora ma zatem znaczenie krytyczne dla realizacji celów klimatycznych.
O wyzwaniach związanych z ograniczaniem śladu węglowego przez biznes rozmawiali uczestnicy panelu „Dekarbonizacja w praktyce” w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Krzysztof Bolesta, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, wskazał, że Polska stawia na transformację klimatyczną i „są na to ogromne środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), które pośrednio będą wspierać biznes w zmianach”. Pieniądze z KPO trzeba „wydać mądrze i szybko; i choć zwykle te dwie rzeczy nie idą w parze, to musimy to zrobić”.
KPO obejmuje reformy i inwestycje, które zakończą się do 31 sierpnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta