Trendy i perspektywy dla rynku biurowego
Wyzwaniem na wszystkich rynkach staje się zagospodarowanie powierzchni w starzejących się budynkach. Na rynkach regionalnych – także zagospodarowanie dostępnej przestrzeni w budynkach młodszych niż dwa lata, która oczekuje na wchłonięcie przed odbiorców. Standardy umowne najmu komercyjnego ewoluują.
Rynek nieruchomości w Polsce stoi w obliczu rekordowo niskiej podaży nowych biur. Spowolnienie aktywności deweloperskiej, problem absorbcji nowej powierzchni w świetle tendencji do renegocjacji istniejących umów najmu oraz rosnące koszty eksploatacji stanowią główne wyzwania dla najemców i inwestorów. Jednakże, wraz z dynamicznymi zmianami na rynku, oczekiwaniami interesariuszy oraz rosnącą świadomością w zakresie zrównoważonego rozwoju standardy najmu komercyjnego na rynku biurowym ewoluują.
Rekordowo niska podaż nowych biur
Długo zapowiadana luka podażowa na rynku biur stała się rzeczywistością. W 2023 roku podaż powierzchni biurowej w Warszawie osiągnęła najniższy poziom w historii. Na stołeczny rynek trafiło jedynie nieco ponad 60 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego w centrum miasta tylko 30 proc. To niewiele w porównaniu do poziomów ok. 235 tys. mkw. w roku 2022 czy ok. 315 tys. mkw. w 2021.
Spowolnienie aktywności deweloperskiej odnotowano również na rynkach regionalnych, takich jak Gdańsk, Katowice, Łódź i Poznań. Przyczyniły się do tego czynniki ekonomiczne takie jak wysoka inflacja, koszty finansowania, ceny usług i materiałów budowlanych, mediów, zwłaszcza energii elektrycznej, oraz wzrost wynagrodzeń, dostępność gruntów, a także nastroje inwestorów i presja budżetowa po stronie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta