Paliwa w obliczu transformacji
Unia Europejska postawiła na odchodzenie od paliw kopalnych. Dla graczy tego rynku oznacza to nowe, poważne wyzwania. Jak firmy na nie odpowiadają?
Wobec zmiany aksjomatów na rynku energetycznym tradycyjna branża paliwowa staje w obliczu transformacji. Co zmiany na rynku paliw oznaczają dla działających na nim podmiotów? Zmierzch ropy – mrzonka czy realny scenariusz? Jakie są strategie największych graczy rynku związane z transformacją energetyczną i dywersyfikacją biznesu? O tych wyzwaniach i nowych możliwościach dyskutowali goście panelu „Rynek paliw płynnych po nowemu” w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Bogdan Kucharski, prezes BP w Polsce, podkreślił, że w skali globalnej cały transport – lądowy, morski i powietrzny – odpowiada jedynie za 20–25 proc. emisji. Więc ogromna większość działań związanych z dekarbonizacją leży poza tym sektorem. Jak mówił, według prognoz na 2030 r. 90 proc. samochodów osobowych na świecie będzie miało napęd tradycyjny, w transporcie ciężkim – 95 proc. Zmiany jednak przyspieszą. W 2040 r. silniki spalinowe będzie miało 50 proc. aut osobowych, ale ciągle jeszcze 75 proc. ciężarowych. Z kolei w 2050 r. 70 proc. globalnego parku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta