Nauczyciele. Czy dopłata gminy do kosztów nauki podlega PIT?
Urząd gminy może wyodrębnić środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli we własnym budżecie. Czy taka dopłata jest przychodem nauczyciela i czy powstają z jej tytułu obowiązki wobec fiskusa?
Urzędy gmin na podstawie art. 70a ust. 1 Karty nauczyciela oraz wewnętrznych regulacji (zarządzenia wójta/burmistrza/prezydenta miasta) przekazują świadczenia na podnoszenie kwalifikacji zawodowych nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez daną gminę.
Nauczyciele podnoszą kwalifikacje zawodowe w formie studiów podyplomowych, szkoleń i kursów kwalifikacyjnych. Nauczyciele otrzymujący świadczenie na podnoszenie kwalifikacji zawodowych podnoszą je z inicjatywy pracodawcy, ale też z własnej inicjatywy, za zgodą pracodawcy.
To nie pracodawca
Urząd gminy wypłacający te świadczenia nie jest pracodawcą dla nauczycieli, a jedynie zajmuje się obsługą finansowo-księgową szkół i przedszkoli prowadzonych przez gminę. Pracodawcą nauczyciela jest szkoła (przedszkole). To ona zawiera z nauczycielem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron w związku z otrzymanym dofinansowaniem. Pojawia się zatem pytanie, czy świadczenia na podnoszenie kwalifikacji zawodowych nauczycieli zatrudnionych w szkołach (przedszkolach), zapewnione na podstawie art. 70a ust. 1 Karty nauczyciela oraz wewnętrznych regulacji gminy, są wolne od podatku PIT. Czy na urzędzie gminy ciążą (ewentualnie) obowiązki płatnika w zakresie poboru zaliczki na PIT lub wystawienia informacji PIT-11 dla osób, którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta