Bardziej opłaca się inwestować w złoto czy w spółki wydobywcze?
Surowce | Światowa Rada Złota szacuje, że do 2050 roku wyczerpie się większość złóż kruszcu
Obserwujemy obecnie znaczący, ponad 30-proc. rozjazd kursu akcji największych wydobywców złota w stosunku do samej ceny kruszcu na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Ta luka, która historycznie zazwyczaj była domykana, rodzi pytania o jej przyczyny oraz o to, która forma inwestycji – w akcje spółek wydobywczych czy sam kruszec – może być bardziej opłacalna.
Złoto bije rekordy cenowe
W środę, 17 lipca, cena złota ustanowiła nowy rekord wszech czasów na poziomie 2483 dolarów. Konrad Ogrodowicz, zarządzający funduszami Superfund TFI podkreśla, że cena złota bije w tym roku kolejne rekordy. – Jesteśmy świadkami następnej fali hossy zapoczątkowanej w 2019 roku.
Rosnące ceny złota to efekt przede wszystkim danych płynących z amerykańskiej gospodarki, ale też wydarzeń na scenie politycznej w USA. – Czwarte już ATH (czyli tzw. all-time high) w 2024 roku królewski kruszec osiągnął w środę 17 lipca. To efekt bardzo dobrych danych gospodarczych dotyczących inflacji w Stanach Zjednoczonych, która spada czwarty miesiąc z rzędu i zapowiedzi szefa Fedu Jerome'a Powella, że wobec takiej sytuacji obniżka stóp procentowych jest bardzo prawdopodobna – tłumaczy Michał Tekliński, ekspert rynku złota w Goldsaver.pl z Grupy Goldenmark.
A według analityków Goldman Sachs jednym z ważniejszych elementów światowego popytu na złoto są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta