Fundusz sołecki. Czy środki trzeba wydać do końca roku?
Nie zawsze da się wykorzystać środki funduszu sołeckiego w danym roku. Czy na wniosek mieszkańców sołectw wójt lub rada gminy część tych środków może przenieść z 2024 na 2025 rok?
Fundusz sołecki to skrót myślowy. Taka instytucja nie występuje w prawie finansowym w sensie normatywnym. Taki status przypisano jednak specjalnym środkom wyodrębnianym w budżetach gmin w związku z ustawą z 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (DzU z 2014 r., poz. 301 ze zm.; dalej: ustawa).
Ideą tego funduszu jest, ogólnie rzecz ujmując, decydowanie o określonych wydatkach gminy przez mieszkańców sołectwa. Z punktu widzenia gminy wprowadzenie tego funduszu jest o tyle korzystne, że otrzymuje ona z budżetu państwa zwrot – w formie dotacji celowej – części wydatków zrealizowanych w ramach funduszu. Zwrot obejmuje wydatki wykonane w roku poprzedzającym rok budżetowy. Wysokość wydatków stanowiąca podstawę obliczenia zwrotu nie może przekroczyć wysokości środków ujętych w informacji przekazanej wojewodzie przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
Pewne zasady związane z funduszem sołeckim ustawodawca dookreślił w ustawie. W tym zakresie żadna gmina nie może wprowadzać modyfikacji, nawet gdy z inicjatywą zmian występują mieszkańcy sołectwa.
Wyodrębnione środki
Rada gminy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta