Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wybór nowych sędziów TK a zasada zaufania do państwa

07 sierpnia 2024 | Rzecz o prawie | Andrzej Paterek von Sperling

Sejm powinien dotrzymać słowa i ponownie wybrać Romana Hausera, Krzysztofa Ślebzaka oraz Andrzeja Jakubeckiego na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

W 2024 r. kończą się kadencje trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, w tym prezes Julii Przyłębskiej. To bardzo istotna wiadomość dla parlamentarzystów chcących utrwalać demokratyczny ład w Polsce i odbudować zaufanie obywateli do państwa. Trzy osoby nadają się na te stanowiska w sposób niekwestionowany – nie ze względu na ich poglądy, ale w reprezentowanych przez nich gałęziach prawa są ewidentnymi autorytetami. To niezaprzysiężeni dotychczas przez prezydenta Dudę, a wybrani na ostatnim posiedzeniu Sejmu VII kadencji 8 października 2015 r.: Roman Hauser, Krzysztof Ślebzak oraz Andrzej Jakubecki.

Mieli oni zastąpić sędziów, których kadencje kończyły się 6 listopada 2015 r. Ich wybór rozpoczął zjawisko określane w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości mianem „kryzysu Trybunału Konstytucyjnego”.

Awantura o kompetencje

Trzeba tu jednak przypomnieć, że problem wspomnianego kryzysu wiązał się nie z wiedzą i doświadczeniem czy predyspozycjami zawodowymi tych osób, lecz wyłącznie z podstawą prawną ich wyboru na sędziów Trybunału. Genezą kryzysu było uchwalenie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z 25 czerwca 2015 r., zezwalającej na dokonywanie wyboru na stanowiska sędziów TK, których kadencje rozpoczynały się już po ukonstytuowaniu się następnego Sejmu. Na mocy tej ustawy posłowie poprzedniej kadencji niejako nabyli uprawnienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12944

Wydanie: 12944

Spis treści
Zamów abonament