Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak zarządu w spółce z o.o. – ryzyko czy przejściowy problem?

03 grudnia 2024 | Dodatek | DAGMARA RAJCA-ERD

Brak zarządu w spółce z o.o. to nie tylko wyzwanie organizacyjne, ale i poważne zagrożenie prawne. Jakie kroki mogą podjąć wspólnicy, by uniknąć paraliżu działalności firmy?

Zgodnie z przepisami spółka z o.o. nie może zostać zarejestrowana bez zarządu jako organu, a jego likwidacja nie jest dopuszczalna. Niemniej w pewnych okolicznościach może dojść do sytuacji, w której spółka funkcjonuje mimo braku członków zarządu. Taki stan nie jest pożądany z punktu widzenia prawa, bezpieczeństwa obrotu gospodarczego ani interesu samej spółki, gdyż może prowadzić do poważnych problemów praktycznych. Zdarza się jednak, że spółki muszą zmierzyć się z taką sytuacją. Ważne, aby braki w składzie zarządu miały charakter przejściowy i nie trwały zbyt długo. Istnieją pewne mechanizmy prawne i organizacyjne, które umożliwiają funkcjonowanie spółki w przypadku braku zarządu do momentu rozwiązania problemu.

Spółka bez zarządu

Przyczyny, z powodu których spółka z o.o. pozostaje bez zarządu, mogą być różne i często niezależne od woli wspólników. Do takich sytuacji należą:

∑ Wygaśnięcie mandatu członka/członków zarządu (np. z powodu niespodziewanej śmierci, utraty zdolności do czynności prawnych, rezygnacji z funkcji, natychmiastowego odwołania z powodu działania na szkodę spółki).

∑ Konflikt między wspólnikami, prowadzący do paraliżu decyzyjnego w zakresie wyboru nowego składu zarządu.

∑ Problemy organizacyjne związane z przeprowadzeniem zgromadzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13042

Wydanie: 13042

Spis treści
Zamów abonament