Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Minister ma narzędzia, lecz z nich nie korzysta

03 grudnia 2024 | Prawo co dnia | Piotr Mgłosiek

Właśnie się okazało, że sędziów z ich pracy oraz postawy, w tym etycznej, będzie rozliczał kolejny neosędzia. To dobra ilustracja, jak nam idzie przywracanie praworządności.

Jak to jest możliwe, że po niemal roku od zmiany na stanowisku ministra sprawiedliwości zastępcą głównego rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych przy Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku został właśnie neosędzia? I to taki, który jeszcze stosunkowo niedawno, będąc prokuratorem cieszącego się złą sławą wewnętrznego wydziału Prokuratury Krajowej (zajmującego się ściganiem broniących praworządności sędziów i prokuratorów), żądał zatrzymania Igora Tulei?

Teraz ten były adwokat, epizodyczny prokurator, a obecnie wadliwie powołany na stanowisko sędziowskie neosędzia będzie rozliczał innych sędziów z ich pracy oraz postawy, w tym etycznej. I dzieje się to, zaakcentujmy, w 11. miesiącu przywracania ładu prawnego w sądownictwie.

Wiadomo, prezydent

Decyzja neosędziego Piotra Schaba, który wciąż piastuje stanowisko głównego sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego, o powołaniu na jednego ze swoich zastępców neosędziego Franciszka Michery, ilustruje bardzo wyraźnie, na jakim etapie znajduje się przywracanie praworządności, również w samych sądach.

Przede...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13042

Wydanie: 13042

Spis treści
Zamów abonament