technologie Polacy nie są jeszcze gotowi do pracy z AI
Połowa osób z wyższym wykształceniem napotyka w pracy AI. Tymczasem zaledwie 40 proc. studentów kierunków inżynierskich zdobywa na studiach wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji.
Aż 80 proc. przedsiębiorstw na świecie w ciągu ostatniego roku zwiększyło swoje inwestycje w systemy sztucznej inteligencji – wynika z najnowszego raportu Capgemini. Praca z tą technologią wkrótce stanie się więc naszą codziennością. Czy jesteśmy przygotowani na tę rewolucję? Najnowsze badania ABB, które „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza, nie napawają optymizmem.
Zmienia się rola inżyniera
Analizy pokazują, że Polacy mają świadomość wyzwań, z jakimi przyjdzie się nam mierzyć. Trzy czwarte studentów kierunków inżynierskich nad Wisłą uważa bowiem, iż otwartość na nowe technologie to klucz do sukcesu w ich zawodzie. Jest jednak jedno „ale”. Za zmianami nie nadąża system kształcenia. Okazuje się, że mniej niż połowa ankietowanych (40 proc.) w badaniu ABB „Inżynierowie 4.0” przyznaje, że na studiach zdobywa podstawową wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji. W efekcie co czwarty student ma obawy, czy po ukończeniu nauki będzie gotowy do pracy w realiach Przemysłu 4.0. Tymczasem AI w coraz większym stopniu wpływa na rynek pracy, w tym na zawody wymagające wysokich kwalifikacji. Zgodnie z danymi z raportu „AI na polskim rynku pracy”, przygotowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), technologia dotknie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta