Europejska regulacja, która zmienia globalne łańcuchy dostaw
Europejskie rozporządzenie w sprawie wylesiania (EUDR) to istotny krok w walce z degradacją środowiska, ale także poważne wyzwanie dla firm eksportujących do UE.
14 listopada 2024 roku Parlament Europejski przegłosował odroczenie wejścia w życie rozporządzenia w sprawie wylesiania, znanego jako European Union Deforestation Regulation (EUDR). Większość europosłów opowiedziała się za 12-miesięcznym opóźnieniem, co oznacza, że regulacja zacznie obowiązywać od początku 2026 roku, a nie od 2025 roku, jak pierwotnie zakładano.
EUDR to jedno z kluczowych narzędzi legislacyjnych, które ma na celu ochronę światowych zasobów leśnych oraz walkę z globalnym kryzysem klimatycznym. Czy jednak spełnia swoje zadanie jako narzędzie ochrony środowiska, czy stanowi raczej dodatkowe obciążenie dla przedsiębiorców? Czy rzeczywiście zmusi globalne łańcuchy dostaw do dostosowania się do bardziej ekologicznych standardów, czy może okaże się barierą dla mniejszych firm i rynków rozwijających się?
Czym jest EUDR
EUDR ustanawia zasady, które mają zapewnić, że produkty powstające z określonych surowców, takich jak kawa, kakao, drewno, olej palmowy, soja, kauczuk czy bydło, wprowadzane na rynek lub eksportowane z UE nie przyczyniają się do wylesiania ani degradacji lasów podczas produkcji i są objęte oświadczeniem o dochowaniu należytej staranności. Ograniczeniom będą podlegać także produkty powstałe z wymienionych towarów lub wyprodukowane przy ich użyciu. EUDR ma być odpowiedzią na postępujące wylesianie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta