HIV zbiera obfite żniwo w Polsce
Z punktu widzenia pacjenta polski system leczenia AIDS działa dobrze. Dla placówek medycznych to jednak wyzwanie rodzące wiele pytań – także natury etycznej.
Kolejny rok z rzędu dane dotyczące stanu epidemii HIV/AIDS w Polsce są bardzo niepokojące. Przede wszystkim liczba osób wykonujących testy w kierunku wykrycia zakażenia stoi na stałym poziomie i wynosi około 10 proc. w całej populacji. Statystyki wykazują dramatyczny wzrost liczby pozytywnych wyników testów wśród tych, którzy zdecydowali się na badanie.
Dodatkowo poważnym problemem stają się bardzo późne wykrycia zakażeń i związane z tym coraz liczniejsze przypadki zgonów z powodu pełnoobjawowego AIDS.
Wisienką na torcie problemów są kwestie dotyczące zasad finansowania leczenia osób żyjących z wirusem HIV i chorych na AIDS, bo obecnie każda osoba zakażona lub chora przebywająca w Polsce ma prawo do bezpłatnego dostępu do terapii antyretrowirusowej (ARV). Wizyty u lekarza wystawiającego recepty na leki przysługują jednak tylko osobom ubezpieczonym lub mającym prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych.
Niepokojący wzrost
Z danych gromadzonych i udostępnianych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Instytut Badawczy wynika, że w 2023 r. wykryto i zarejestrowano w Polsce 2879 nowych zakażeń HIV (dla porównania: w 2021 r. ta liczba wynosiła 1173). U 184 osób stwierdzono zachorowanie na AIDS (w 2021 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta