Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabezpieczenie roszczeń w procesie daje iluzoryczną ochronę

03 grudnia 2024 | Biznes | Agnieszka Nadolna

Coraz częściej firmy uwzględniają potencjalne koszty grzywien czy sum przymusowych w swoich budżetach operacyjnych, traktując je jako opłacalny wydatek w porównaniu z korzyściami, jakie mogą osiągnąć z dalszego naruszania praw konkurentów.

Postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia na czas trwania procesu mają w wielu sprawach fundamentalne znaczenie, zwłaszcza w przypadku postępowań dotyczących naruszeń praw własności intelektualnej bądź popełnienia czynów nieuczciwej konkurencji. Zabezpieczenie roszczeń w toku postępowania sądowego jest kluczowym elementem strategii procesowej. To właśnie ono daje możliwość ochrony interesów uprawnionego jeszcze przed ostatecznym rozstrzygnięciem sprawy.

Inicjując spór sądowy i otrzymując postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia, często uprawnionym wydaje się, że w czasie trwania procesu mogą spać spokojnie, a ich prawa nie będą już dłużej naruszane. Nic bardziej mylnego. W realiach sądowych naruszanie postanowień o udzieleniu zabezpieczenia staje się coraz powszechniejsze, a system egzekwowania udzielonych zabezpieczeń staje przed poważnymi wyzwaniami. Dlaczego tak się dzieje i czy naruszyciele mogą czuć się bezkarni?

Suma przymusowa i grzywna

W przypadku naruszenia praw autorskich, praw ochronnych na znaki towarowe czy też popełnienia czynów nieuczciwej konkurencji często występuje ryzyko powstania szkód, które są trudne, a nawet niemożliwe do naprawienia.

Przykład

Konkurencyjna firma, naruszając prawa własności intelektualnej powoda, wprowadza na rynek produkty w opakowaniach łudząco podobnych do jego własnych. Każdy dzień...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13042

Wydanie: 13042

Spis treści
Zamów abonament