O zbrodniach przeszłości i planie na przyszłość
W której szafie było najwięcej trupów i jakie zbrodnie biznesowe popełniano w czasach rządów PiS? O sprzedaży Alior Banku do Pekao i powrocie do korzeni biznesu ubezpieczeniowego. O podwyższeniu składki ubezpieczeniowej o 7,5 mld zł, a zysku o 1 mld zł do 2027 r. Artur Olech, prezes PZU, mówi o rozliczeniach z przeszłością i przyszłości.
Zajrzał pan już do wszystkich szaf i powyciągał wszystkie trupy z przeszłości?
Ostro zaczynacie, a ja jestem menedżerem i myślę kryteriami biznesowymi, dlatego chciałbym nazywać rzeczy po imieniu w języku biznesowym. Uważam, że okres diagnozowania przeszłości mamy w zasadniczej części za sobą. Cała procedura związana z audytami otwarcia została przeprowadzona z najwyższą starannością z udziałem renomowanych i niezależnych podmiotów zewnętrznych. Musieliśmy to zrobić w interesie wszystkich udziałowców, bo było sporo informacji, które wskazywały na nieprawidłowości.
W której szafie był największy trup?
Kilkusetstronicowy raport o działalności PZU przez ostatnie osiem lat mówi o rzeczach, które funkcjonowały normalnie, ale też o tych, które funkcjonowały średnio i bardzo źle. Największe problemy związane z przeszłością można podzielić na kilka kategorii biznesowych, zarządczych czy kadrowych, np. te, które wynikały z różnego rodzaju umów doradczych dla osób, które często w ogóle nie pojawiały się w pracy, których funkcjonowanie w firmie nie miało sensu. W wielu obszarach firmy mieliśmy do czynienia z patologiami, a jednymi z najmocniej bulwersujących były umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta