Modernizacja instalacji nie musi być rozbudową
Odformalizowanie realizacji inwestycji telekomunikacyjnych stało się konieczne w świetle realizacji celu cyfrowego Unii Europejskiej.
Zgodnie z programem unijnej polityki „Droga ku cyfrowej dekadzie” do 2030 r. w Polsce ma nastąpić pokrycie wszystkich obszarów zaludnionych ultraszybką siecią bezprzewodową nowej generacji o wydajności dorównującej co najmniej sieci 5G, zgodnie z zasadą neutralności technologicznej.
W celu realizacji tego programu operatorzy telekomunikacyjni cały czas podejmują działania zmierzające do zwiększenia efektywności i zasięgu sieci telekomunikacyjnych, co wiąże się z koniecznością modernizacji istniejących w Polsce stacji bazowych telefonii komórkowej.
W ramach tej modernizacji właściciele instalacji radiokomunikacyjnych m.in. zwiększają moc doprowadzaną do istniejących anten (de facto chodzi o zmianę mocy nadajnika, a nie anteny), wymieniają lub montują dodatkowe anteny na dotychczasowych wieżach telefonii komórkowej, dokonują zmian konfiguracji anten czy też dokonują zmian w obrębie konstrukcji wsporczej. Wszystkie te działania odbywają się co do zasady bez ingerencji w strukturę samej wieży (tzw. telekomunikacyjnej infrastruktury pasywnej).
Niejednokrotnie działania te spotykają się z kontrolami organów nadzoru budowlanego, które wskazany powyżej zakres robót kwalifikują jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta