Jak odzyskać należność od dłużnika w Unii Europejskiej?
Polski wierzyciel może dochodzić należności od dłużnika zagranicznego przede wszystkim na podstawie europejskiego nakazu zapłaty i europejskiego tytułu egzekucyjnego.
Europejski nakaz zapłaty (ENZ) i europejski tytuł egzekucyjny (ETE) to coraz częściej stosowane przez polskich przedsiębiorców instrumenty dochodzenia należności od dłużników zagranicznych. ENZ pozwala wierzycielowi na szybkie i skuteczne dochodzenie roszczeń pieniężnych, zaś ETE pozwala na wykonanie orzeczeń, ugód sądowych oraz dokumentów urzędowych bez konieczności przeprowadzania procedury uznaniowej. W porównaniu do ENZ, ETE może być więc stosowany do szerszego zakresu sytuacji.
I. UZYSKIWANIE ETE I ENZ NA TERYTORIUM RP PRZECIWKO ZAGRANICZNEMU DŁUŻNIKOWI
1. PRZESŁANKI WYDANIA ENZ
Zgodnie z Rozporządzeniem (WE) NR 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 12 grudnia 2006 r. ustanawiającym postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty (zwanym dalej rozporządzeniem ENZ), aby skutecznie ubiegać się o wydanie przez polski sąd ENZ konieczne jest spełnienie określonych warunków.
Sprawy transgraniczne
Po pierwsze, ENZ może zostać wydany wyłącznie w sprawach transgranicznych tj. takich, w których przynajmniej jedna ze stron ma miejsce zamieszkania lub miejsce stałego pobytu w państwie członkowskim, innym niż państwo członkowskie sądu rozpoznającego sprawę.
7
Cywilny lub handlowy charakter sprawy
Po drugie, aby skutecznie dochodzić wydania ENZ sprawa musi mieć charakter cywilny lub handlowy. Procedura ta nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta