Transport morski potrzebuje innowacji
Automatyzacja, analiza olbrzymich zbiorów danych, zapewnienie bezpieczeństwa – tego wszystkiego potrzebuje transport morski. Najnowocześniejsze rozwiązania w tej dziedzinie opracowała polska spółka.
Postęp technologiczny, zwłaszcza w dziedzinie automatyzacji, zyskuje na znaczeniu w transporcie morskim. Coraz więcej portów oraz statków korzysta z systemów automatycznego załadunku i rozładunku, co pozwala na szybszą i bardziej efektywną obsługę. Samo prowadzenie statku staje się także coraz bardziej zautomatyzowane, z pojawiającymi się koncepcjami statków autonomicznych.
Automatyzacja pozwala na zmniejszenie kosztów operacyjnych, a także może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa. Jednak z drugiej strony rodzi to wyzwania w postaci potrzeby rozwoju nowych technologii przyjaznych dla załóg oraz kwestii związanych z odpowiedzialnością w przypadku awarii. Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, większą rolę odgrywają także systemy predykcji, które pozwalają na prognozowanie warunków pogodowych i optymalizację tras żeglugowych. Rozwój tych technologii limitowany jest jednak przez dostępność obszernych zbiorów danych (tzw. big data).
Polska firma jednym z liderów transformacji na morzu
Polska spółka Enamor, która obchodzi 35-lecie działalności, aktywnie uczestniczy w procesie transformacji gospodarki morskiej, analizując zmiany oraz przewidując ich konsekwencje.
Enamor rozwija kluczowe technologie i procesy, które odpowiadają na wyzwania współczesnego sektora. Jako spin-off Uniwersytetu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta