Wzmacnianie roli kobiet – klucz do zrównoważonego rozwoju
|Wspieranie rozwoju zawodowego i osobistego kobiet jest jednym z fundamentów zrównoważonego rozwoju, zarówno w wymiarze społecznym, jak i ekonomicznym.
Kobiety stanowią około połowy globalnej populacji, co oznacza, że ich pełne zaangażowanie w życie zawodowe, polityczne i społeczne jest niezbędne do osiągnięcia równowagi w gospodarce i na rynku pracy. Jednak, jak zauważają eksperci, wciąż istnieje wiele wyzwań wymagających rozwiązania, aby stworzyć równą przestrzeń dla ich rozwoju.
Dr hab. Iwetta Andruszkiewicz, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dyrektorka Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej, zwraca uwagę, że to kobiety w Polsce, częściej niż mężczyźni, zdobywają wykształcenie wyższe, lecz ich sytuacja na rynku pracy jest gorsza. Przyczyną jest m.in. podział ról społecznych, który ogranicza kobietom dostęp do prestiżowych stanowisk.
– To wciąż kobiety muszą godzić role zawodowe i rodzinne, co utrudnia osiąganie stanowisk kierowniczych. Badania pokazują, że w miastach kobiety lepiej wykorzystują swoje wykształcenie, podczas gdy na wsiach dominują tradycyjne podziały ról i wyższe stopy bezrobocia kobiet. To się powoli zmienia. Wzrostowi aktywności zawodowej kobiet w Polsce sprzyjają tendencje w przemianach strukturalnych gospodarek państw, rozwój technologii, wzrost zamożności społeczeństwa, dostęp do wykształcenia i kapitału, a także zmiany postaw samych kobiet. Zmieniają się uwarunkowania życia rodzinnego, charakter pracy i podział zakresu obowiązków opiekuńczych wobec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta