Muzeum Gazowni Warszawskiej to nie tylko wystawa
Mamy wspaniałe eksponaty z historii techniki, często unikatowe. Ale organizujemy także warsztaty edukacyjne dla rodzin, wydarzenia we wnętrzach i w plenerze, pokazy filmowe i różne spotkania – mówią Paweł Bąk, dyrektor Muzeum Gazowni Warszawskiej (MGW), i Paweł Grzech, przewodnik z MGW.
Kiedy powstało Muzeum Gazowni Warszawskiej?
Paweł Bąk: Muzeum powstało w 1978 r. Gdy zamknięto Gazownię Warszawską, postanowiono otworzyć w tym miejscu m.in. muzeum. Od 2017 r. było ono kompleksowo modernizowane. Ponowne otwarcie nastąpiło w 2022 r. Wcześniej było obiektem zamkniętym, można było do niego wejść tylko kilka dni w roku. Obecnie jest otwarte dla wszystkich od wtorku do niedzieli.
Co można u was zobaczyć?
Paweł Grzech: Jest wspaniała architektura. Kompleks przetrwał zawieruchy historyczne, do dzisiaj stoją więc budynki z XIX w.
A jeśli chodzi o ekspozycję, to składa się ona z dwóch części. Na parterze jest dawna hala aparatowni. Mamy tam wspaniałe eksponaty związane z historią techniki. To m.in. szczególny skarb, którym jest wielki gazomierz – licznik do mierzenia dziennej produkcji gazu, wyprodukowany pod koniec XIX w., pięknie ozdobiony ornamentami secesyjnymi. To jedyny tego typu eksponat na świecie, który dotrwał do naszych czasów. Mamy stare sprężarki i płuczki amoniakalne. W naszej gazowni gaz bowiem – co bardzo dziwi wiele osób – był...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta