Umowa barterowa – czym jest i w jaki sposób uregulować zasady współpracy?
W umowie barterowej wzajemne świadczenia stron mogą przybrać różne formy. Może to być usługa za usługę, towar za towar, czy usługa za towar lub odwrotnie.
Barter jest znany powszechnie, zwłaszcza w ujęciu historycznym. Jest to jedna z najstarszych form handlu, o którym każdy z nas uczył się w szkole. Barter był praktykowany jeszcze zanim zaczęto używać pieniędzy jako powszechnego środka płatniczego. Dziś jednak także jest praktykowany ten sposób rozliczania się.
Barter polega po prostu na wymianie usług lub towarów, bez użycia pieniądza. Umowa barterowa, zawierana w dowolnej formie, jest jedną z form współpracy, wybieraną w szczególności przez przedsiębiorców, z których każdy może zaoferować drugiemu towar lub usługę w zamian za inny towar lub inną usługę. W takiej umowie nie dochodzi do płatności za pośrednictwem pieniądza, lecz współpraca pomiędzy stronami opiera się właśnie na wymianie towarów lub usług.
Czym jest umowa barterowa?
Barter jest potocznym określeniem umowy barterowej. Jest on jednak niczym innym jak wzajemną wymianą towarów lub usług pomiędzy stronami. Podstawowym celem umowy barterowej jest więc wzajemna wymiana dóbr między stronami, bez użycia pieniądza. Dlatego też umowa barterowa to wymiana towarów lub usług między stronami bez wykorzystania waluty, lub jej nośnika, np. w postaci karty kredytowej. Polega ona bowiem na dostarczeniu przez jedną stronę określonego produktu lub usługi w zamian za inny towar bądź usługę od drugiej strony....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta