Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto przejmie majątek Solorza?

20 grudnia 2024 | Ekonomia i rynek | Urszula Zielińska
Majątek zbudowany przez Zygmunta Solorza wart jest obecnie według kursów akcji na warszawskiej giełdzie ponad 6 mld zł.
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
Majątek zbudowany przez Zygmunta Solorza wart jest obecnie według kursów akcji na warszawskiej giełdzie ponad 6 mld zł.

Spór między Tobiasem Solorzem, Piotrem i Aleksandrą Żak a ich ojcem – Zygmuntem Solorzem, powoli zbliża się do rozstrzygającego momentu. Miliarder przeszedł do ofensywy.

W lutym 2025 r. sąd w Liechtensteinie będzie orzekał w sprawie o to, kto sprawuje władzę w zagranicznych fundacjach założonych przez Zygmunta Solorza. Dokładniej sąd ma ocenić, czy założyciel Polsatu, jednej z dwóch największych prywatnych stacji telewizyjnych w Polsce, uchylił się od oświadczenia woli, w którym 2 sierpnia 2024 r. przekazał władzę nad fundacjami, a pośrednio nad zgromadzonymi aktywami telekomunikacyjnymi i medialnymi swoim dzieciom. Miliarder wycofał się z oświadczenia dzień później, argumentując, że został wprowadzony w błąd.

Solorz: dzieci mnie oszukały

W wywiadzie udzielonym miesięcznikowi „Forbes” (wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska), opublikowanym w czwartek, Zygmunt Solorz uderzył mocniej i zarzucił dzieciom wręcz, że go oszukały. – Tym razem moje dzieci wprost mnie oszukały. Pismo było skomplikowane, z odnośnikami do paragrafów innych dokumentów prawnych, których ja nie mam w głowie – mówi miliarder.

Zdradza też, że kilka tygodni temu miał wpisać w miejsce beneficjentów fundacji założonych w Liechtensteinie zamiast dzieci Fundację Polsat. Kiedy dokładnie się to stało – nie podał.

Ponieważ sąd w Liechtensteinie na czas sporu ustanowił zabezpieczenia blokujące zwaśnionym stronom dokonywanie zmian w radzie fundacji czy dysponowanie ich majątkiem, zasadne jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13057

Wydanie: 13057

Spis treści

Reklama

Zamów abonament