CBAM wyzwaniem dla biznesu
Od 1 października 2023 r. rozporządzeniem 2023/956 wprowadzono unijny mechanizm dostosowywania cen na granicach (CBAM). Obejmie on towary importowane do Unii Europejskiej, które powstają w wyniku podobnych procesów poza jej granicami.
Głównym celem CBAM jest zarządzanie ryzykiem ucieczki emisji poprzez zrównanie kosztu emisji CO2 dla towarów importowanych do UE z wyrobami unijnymi, które podlegają EU ETS. System EU ETS odnosi się do instalacji znajdujących się na terenie UE, obejmując określone procesy produkcyjne i działalności. CBAM ma natomiast objąć towary importowane do Unii, które powstają w wyniku podobnych procesów poza jej granicami.
Zmiany wdrażane etapowo
Rozporządzenie nakłada na importerów towarów objętych CBAM nowe obowiązki. Chodzi o zakup certyfikatów CBAM w ilości odpowiadającej emisji uwolnionej w procesie produkcji danego wyrobu. To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta