Kulisy sprzedaży kolekcji Zamoyskich
Negocjacje wokół depozytu Zamoyskich trwały wiele lat, ale przełomowy był rok 2022 – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Biblioteka Narodowa wykupiła od spadkobierców ostatniego ordynata Jana Tomasza Zamoyskiego tymczasowy depozyt, który złożył w tej instytucji w latach 1945–1947 (umowa została podpisana 5 stycznia 1948 r.). Narodowa książnica zapłaciła spadkobiercom 55 mln zł, w oparciu o umowę sprzedaży, która została zawarta 19 marca 2024 r. Jako pierwsi pisaliśmy o tym w „Rz”.
Biblioteka Narodowa (BN) stała się właścicielem 2706 pozycji z Biblioteki Ordynacji Zamojskiej i 53 z Archiwum Jana Zamoyskiego. Umowa obejmuje też roszczenia związane z dziełami, które dzisiaj są rozproszone po całym świecie. O ich zwrot może się starać BN. Już wiadomo, że kilka manuskryptów zostało znalezionych w bibliotekach amerykańskich, rosyjskich, niemieckich i brytyjskich.
Z naszych informacji wynika, że rozmowy na temat sprzedaży kolekcji były prowadzone jeszcze z ostatnim ordynatem Janem Tomaszem Zamoyskim, który zmarł w 2002 r., a także w kolejnych latach ze spadkobiercami. Nie były one jednak dokumentowane. Kluczowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta