Koniec marzeń o potędze
Wiele spółek mylnie ocenia własne wyniki finansowe, co wprowadza inwestorów w błąd
Koniec marzeń o potędze
Compensa, KGHM, Elpo, Bank Ochrony Środowiska, Bank Częstochowa, Stomil Sanok, Lubelskie Towarzystwo Leasingowe, Hydrobudowa Gdańsk należą do dużego grona spółek, które skorygowały w dół wcześniejsze prognozy wyników finansowych. Co roku powtarza się ten sam schemat - firmy wycofują się ze swoich pierwotnych deklaracji. Im bliżej sylwestra, tym więcej takich sprostowań.
Zarządy nie potrafią właściwie ocenić możliwości spółek. Co gorsza, nie potrafią też wyciągnąć wniosków z wpadek własnych czy innych firm.
Na kilkadziesiąt prognoz przedstawionych w 1997 r. co trzecia była nietrafiona, choć niektórzy prezesi do końca wierzyli w potęgę pierwotnych zapewnień. Inni kilkakrotnie korygowali wstępne deklaracje. W zeszłym roku ponad 100 spółek obniżyło zapowiedzi planowanych wyników finansowych. W 1999 roku spółek takich jest już kilkadziesiąt.
Szkolne wymówki
Analitycy przyznają, że źle sporządzone prognozy i częste korekty planowanych wyników podważają wiarygodność spółki. Tradycyjnie już październik, co zresztą zauważono na światowych rynkach, a zwłaszcza na Wall Street, obfituje w złe wiadomości dla akcjonariuszy. Tam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta