Cztery elekcje i jedna rezygnacja
Cztery elekcje i jedna rezygnacja
Za granicą politycy i zwykli ludzie widzieli w Havlu nie tylko symbol "aksamitnej rewolucji", ale przede wszystkim człowieka, którego działalność pomogła obalić komunizm w Europie Środkowej.
FOT. (C) AP
BARBARA SIERSZUŁA
z Pragi
Vaclav Havel wielokrotnie mówił, że jego życiem rządzą paradoksy i sytuacje niemożliwe do przewidzenia. Tym razem jednak, po czterech wygranych elekcjach i jednej rezygnacji ze stanowiska prezydenta, nie wyklucza, że może ustąpić po raz drugi.
W drugiej połowie grudnia 1989 r., gdy "aksamitna rewolucja" miała się ku końcowi i istniał już nowy postkomunistyczny rząd porozumienia narodowego na czele z komunistycznym premierem Marianem Czalfą, hasło "Havel na Hrad" ponownie wygnało Czechów na ulice. Przed budynkiem Zgromadzenia Federalnego w Pradze zbierały się tłumy, aby uświadomić posłom, że w czasie głosowania nie mają wyboru. 29 grudnia deputowani obu izb Zgromadzenia jednomyślnie wybrali Vaclava Havla na prezydenta Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej (CSSR). Petr Pithart, jedna z głównych postaci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta