Od stu lat wciąż to samo
Choć radykalnie zmienił się wygląd ulic, domów, dróg, fabryk i maszyn, przez stulecie ludzie zmienili się niewiele
Od stu lat wciąż to samo
REPRODUKCJA: PIOTR KOWALCZYK
PIOTR KOŚCIŃSKI
Nic nowego! Wszystko tak samo! - taka może być konkluzja po przejrzeniu prasy sprzed stu lat, dokładnie z przełomu 1899 i 1900 roku. To znaczy - różnica jest. Brakuje programu telewizyjnego i radiowego.
Oczywiście - inna była wówczas sytuacja polityczna, tak w skali całego globu, jak i w poszczególnych krajach. Sto lat temu Polska nie istniała i choć miała się odrodzić za kilkanaście lat, to nikt nie przypuszczał, że tak się stanie. Na świecie zamiast prezydentów panowali rozliczni cesarze i królowie. Ludzie fascynowali się rozwojem kolei żelaznych i telegrafu, a o podróżach kosmicznych pisano co najwyżej w powieściach fantastycznych.
Ale tematy, podejmowane przez prasę, nie zmieniły się do dzisiaj. Opisy wojen, opisy zmagań w parlamentach, upadków i powstawania rządów - to wszystko jest dziwnie znajome. Narzekania prasy na wady narodowe Polaków, na korupcję polityków, na ograniczanie swobód dziennikarskich - gdyby nie lekko archaiczny język, mogłyby się znaleźć i we współczesnych polskich pismach.
Wiek XIX czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta