Wydarzenia XX wieku - nauka
Nasza dziesiątka
1903
W odkryciu promieniotwórczości miała udział Polka, Maria Skłodowska-Curie, ale nie Polska, której wtedy nie było na mapie Europy. Byli jednak uczeni - Polacy: Olszewski, Czekanowski i wielu innych. Maria Skłodowska-Curie, urodzona i wykształcona na ziemiach polskich, należy do gigantów światowej nauki. Odkrycie zostało spożytkowane w niezwykle szerokim zakresie, od budowy elektrowni do ustalania wieku zabytków.
1903
Wynalazek braci Wright zapoczątkował nową erę w komunikacji. Samolot sprawił, że świat się skurczył, zwłaszcza oceany przestały pochłaniać czas podróży. Rejs z Oslo do Sydney nie trwa 2 miesiące, lecz 24 godziny. Samolot zmienił także oblicze wojny, ale zasługi na tym polu budzą mieszane uczucia.
1914
Archibald Low sprawił - przekazując obraz na odległość - że ludzie stali się w pewnym sensie, ale także dosłownie, "jasnowidzami". Wynalazek telewizji wstrząsnął społeczną hierarchią na świecie, udostępnił wszystkim ludziom wielkie igrzyska sportowe, wydarzenia, łącznie z lądowaniem na Księżycu, filmy. Telewizja stała się najszybszym i najpowszechniejszym przekaźnikiem informacji.
1916
Teoria względności Einsteina...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta