Osiem nowych stacji sportów zimowych
Osiem nowych stacji sportów zimowych
Pasmo Lubania od północy (latem). 700 metrów różnicy poziomów. Tu można zrobić coś dla narciarzy.
ANDRZEJ ZIEMILSKI
Polskie góry nie są zbyt przyjazne narciarzom. Różne plany rozbudowy stacji narciarskich nie doczekały się realizacji. Nawet kiedy entuzjastom udawało się niekiedy zrealizować wstępny etap projektowania - tak było ze Śnieżnikiem ("Drugie Zakopane") i z modernizacją Kasprowego Wierchu - na tym się kończyło.
Szczyrk i Korbielów należały do wyjątków - stacje narciarskie powstały tam bardziej dzięki potędze przemysłu górniczego aniżeli w wyniku sztuki planowania.
Zawoja - Mosorny Groń
Gdzie indziej udawało się postawić pojedyncze wyciągi, bez właściwego uzbrojenia tras, bez rekreacyjnego zaplecza czy zapewnienia prawnego statusu terenów. Brakowało koncepcji ogólnej. Sam spór narciarzy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym trwający od blisko półwiecza to osobny temat.
Projekt stacji Bucznik
Dziś zaszły duże zmiany. Niemal wszędzie w polskich górach, gdzie gminy i samorządy lokalne wykazały inicjatywę i znalazły inwestorów, powstają małe ale nowoczesne stacje sportów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta