Prognoza niepogody
Prognoza niepogody
W lipcu lało jak z cebra. Tten miesiąc zawsze był w Polsce najbardziej deszczowy, ale w tym roku zdecydowanie przesadził. W poszukiwaniu dobrej pogody sporo Polaków pojechało na południe Europy, a tam dopadła ich fala niebywałych upałów.
W Turcji w lipcu pobity został rekord ciepła - nad morzem Marmara zanotowano 45,5 stopnia w cieniu. W Bułgarii płonęły lasy i domy. W Grecji z uzdrowiska Akrata ewakuowano ludzi z powodu gorąca. Turyści opuszczali w popłochu Capri.
Siedem z dziesięciu światowych rekordów ciepła przypadło na lata dziewięćdziesiąte. Prognozy wskazują, że 2000 rok może wejść do historii jako najgorętszy w całym stuleciu.
Gdy na południu naszego kontynentu żar lał się z nieba, w Kanadzie wiało tornado, niespotykane tam o tej porze roku. W Brazylii spadł śnieg, po raz pierwszy od 16 lat.
JAK ZA PIASTÓW
Współczesny klimat w naszym kraju odpowiada z grubsza warunkom panującym na początku tysiąclecia, czyli w czasach pierwszych Piastów. Wtedy też były w Polsce łagodne zimy i ciepłe lata, bez wiosennych i jesiennych przymrozków. Klimat sprzyjał zakładaniu winnic. Od XIV wieku wyraźnie zaczął się psuć. Stał się bardziej surowy. Najgorsze warunki klimatyczne mieliśmy w XVII wieku, za panowania Wazów. Chłodny był także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta