Cywilizowane reguły gry
Banki za granicą dużo lepiej traktują okradzionych klientów
Cywilizowane reguły gry
Wielokrotnie pisaliśmy, że zapisy w regulaminach kart wydawanych w naszym kraju są niekorzystne dla klientów, gdyż czas zastrzegania kart jest zbyt długi, a wyłączenia odpowiedzialności banku - zbyt liczne. Postanowiliśmy sprawdzić, ile pieniędzy może stracić Francuz czy Amerykanin, jeśli jego kartą posłuży się złodziej.
W regulaminach banków działających w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych, podobnie jak w Polsce, z reguły pojawia się prośba o jak najszybszy kontakt w razie utraty karty bądź pojawienia się podejrzanych transakcji na rachunku. Banki zwracają również uwagę, by nie zapisywać PIN-kodu, nie ujawniać go innym osobom oraz nie udostępniać karty znajomym, słowem, by dokładać wszelkich starań w celu zminimalizowania ryzyka. Jeśli klient nie zastosuje się do tych zaleceń, a bank potrafi to udowodnić, posiadacz karty zazwyczaj nie może liczyć na zwrot pieniędzy.
Szwajcarskie limity
Przyjrzyjmy się bliżej wybranym regulaminom. Na przykład klienci szwajcarskiego USB odpowiadają maksymalnie do kwoty 100 franków szwajcarskich (około 250 zł) za wszystkie transakcje przeprowadzone między momentem utraty karty a zgłoszeniem tego faktu, pod warunkiem, że utrata nie była spowodowana szczególnym zaniedbaniem....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta