Wspomnienia
- Stanisław Sikora (1911- 2000)
- Mitch Halpern (1967 - 2000)
- Ahmad Szamlu (1924 - 2000)
- Rabbi Henoch Padwa (1908 - 2000) Stanisław Sikora (1911- 2000)
Droga do wolności
FOT. TOMASZ SIKORA
W tym roku na rynku księgarskim ukazała się niewielka, ale pięknie wydana książka "Jedno życie" - autobiografia Stanisława Sikory, znanego rzeźbiarza i medaliera, autora wielu warszawskich pomników. Najwyraźniej artysta przeczuwał, że pora podsumować życie, zanotować co ciekawsze spotkania i anegdoty, powspominać miejsca i ludzi, których już nie ma. Tym tomem Stanisław Sikora pożegnał się z bliskimi, a także ze wszystkimi, którym sam był bliski. Zmarł 21 sierpnia w wieku 89 lat. Dziś w południe na cmentarzu w Wilanowie odbędzie się pogrzeb artysty.
- Ojciec był niezwykle spokojnym człowiekiem, bardzo dowcipnym, żartującym w nieco abstrakcyjny sposób - wspomina ojca Tomasz Sikora, znany artysta fotografik. - Często powtarzał, że największym szczęściem jest praca. Pisał o tym w swej autobiografii. Zapewniam, że naprawdę tak sądził. Nie wyobrażał sobie życia poza sztuką. Poprzez rzeźbę wyrażał emocje. To była jego droga do wolności. Oprócz sztuki jego pasją był sport. Z zapałem i uwagą śledził kariery sportowców. Uważał, że ich przebieg, a nawet przebieg poszczególnych starć, to jakby całe życie w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta