Praca, przygoda, zabawa
Międzynarodowe obozy pracy w 160 krajach
Praca, przygoda, zabawa
W Pirenejach budowaliśmy "zabytkowy" mur
FOT. MAJA BIELAN
DOMINIKA CZARNECKA
Kilkanaście osób przyjeżdża na trzy tygodnie w pewne miejsce. Pochodzą z różnych krajów świata, często z różnych kręgów kulturowych. Ich celem jest praca na zasadzie wolontariatu. Mieszkają razem, razem pracują. Wspólnie też gotują, robią zakupy, sprzątają i organizują sobie wolny czas. Tak wygląda workcamp.
W 1946 roku UNESCO powołała Komitet Koordynacyjny Międzynarodowej Pracy Ochotniczej (CCIVS). Komitet ten zajął się organizacją obozów w Europie Zachodniej. Dzisiaj odbywają się one w około 160 krajach świata, są owocem pracy setek organizacji międzynarodowych i narodowych.
Praca na obozach dla wolontariuszy ma różny charakter. Można wyjechać na obóz archeologiczny, rolniczy, budowlano-renowacyjny, związany z ochroną środowiska lub polegający na pracy z dziećmi, opiece nad ludźmi starszymi lub upośledzonymi umysłowo.
Aby wziąć udział w obozie, trzeba mieć co najmniej 18 lat, górna granica wieku nie jest określona. Tylko w niektórych wypadkach dopuszcza się wyjazd 16- i 17-latków. Na pewno uczestnik obozu powinien być osobą dojrzałą, samodzielną, ciekawą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta