Sprzedaż nie zawsze bez podatku
VAT od używanych budynków - po 26 marca 2002 r.
Sprzedaż nie zawsze bez podatku
ANNA KOLEŚNIK
Definicję towarów używanych znajdziemy w art. 4 pkt 7 ustawy o VAT. Budynki, budowle i ich części można uznać za używane, jeśli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Nie ma zatem znaczenia, jak długo dany obiekt był używany przez podatnika, nie jest też istotne, czy przez cały ten czas był w jego posiadaniu. Wynika to wyraźnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy, który stanowi, że zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli i ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Sprzedaż używanych budynków, budowli lub ich części objęta jest zwolnieniem z VAT, przy spełnieniu określonych przepisami warunków. Jednak w wyniku ostatniej nowelizacji ustawy znacznie ograniczono zakres tego zwolnienia w stosunku do obiektów, które zostały przez sprzedającego ulepszone.
Art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50 ze zm., dalej ustawa o VAT), określający warunki zwolnienia z VAT w przypadku tzw. towarów używanych, od dawna budzi wątpliwości podatników, organów podatkowych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta