Samotna wyspa
Samotna wyspa
NINA CHRUSZCZOWA
Poeta John Donne powiedział, że nikt z nas nie jest wyspą. Jeśli prezydent Bush dobrze przygotował się do spotkania na szczycie w Moskwie i Sainkt Petersburgu, nie powinien brać pod uwagę maksymy Donne'a, ponieważ w Rosji prezydent Putin wydaje się właśnie samotną wyspą - przynajmniej pośród rosyjskiej elity, która nie popiera jego decyzji mocnego związania kraju z Zachodem.
Elita krytykuje politykę zagraniczną Putina z wielu powodów, wśród których na poczesnym miejscu figuruje zarzut, że Ameryka przeprowadza własne plany, w żadnej mierze nie licząc się z interesami Rosji. Krytycy ubolewają nad obecnością amerykańskich oddziałów na terytorium byłych republik radzieckich: Gruzji, Kirgistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu; nad perspektywą kolejnego etapu rozszerzenia NATO, aż po granice Rosji - a nawet, wskutek włączenia państw nadbałtyckich, w głąb dawnego terytorium ZSRR; nad znikomym wzrostem zagranicznych inwestycji.
Putin - sugerują jego adwersarze - wyrzekł się tradycyjnych rosyjskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta