Interwencja w sprawie interwencji
Interwencja w sprawie interwencji
MACIEJ KRZAK
Z doświadczeń międzynarodowych i badań empirycznych wynika, że systematyczne interwencje walutowe są nieskuteczne, prowadzą do większych wahań kursu walutowego, jeśli rynek jest przekonany, że waluta podąży w jakimś kierunku. Są też kosztowne: albo traci się rezerwy walutowe, które mogą spaść poniżej bezpiecznego poziomu, albo ponosi straty na różnicy oprocentowania między walorami krajowymi i zagranicznymi.
Przełóżmy te doświadczenia na polski grunt. Otóż, wyniki dotyczą walut krajów wysoko rozwiniętych o daleko posuniętej albo całkowitej swobodzie przepływów kapitałowych i o podobnej charakterystyce ryzyka makroekonomicznego (wycena długów zagranicznych tych krajów przez organizacje ratingowe lokuje się na górnej półce). Ich aktywa finansowe są więc najbliżej teoretycznego ideału pełnej zastępowalności aktywów między sobą. A w takich warunkach nie działa portfelowy kanał interwencji walutowej. Nie dziwią mnie więc kolejne studia potwierdzające niską skuteczność interwencji walutowej. Inaczej mają się jednak polskie aktywa; daleko im do najwyższych wycen wiarygodności. Interwencja ma więc większe szanse powodzenia. Pożądana zmiana kursu powinna wymagać mniejszej sumy. Większe szanse nie oznaczają jednak jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta